Council of Graduate Students

at The Ohio State University

Past Winners

Congratulations to the Career Development Grant recipients for the 22-23 Academic Year!

Funding Period 3:

Renee Bowling, Education & Human Ecology
Isabel Bozada-Jones, Education & Human Ecology
Sara Gebretsadik, Administration Sciences
Veeramani Karuppuchamy, Agriculture
Yue Lin, Arts and Sciences
Molly McCullough, Nursing
Cherrie Park, Social Work
Yukina Sato, Arts and Sciences
Sydney Stepney, Public Health
Ambra Storay, Business
Nina Tang, Engineering
Christopher Turpin, Arts and Sciences
Jingyi Wang, Arts and Sciences
Rui Yang, Pharmacy

Funding Period 2:

Betsy Pray, Veterinary Medicine      
Alissa Geisse, Arts And Sciences            
Hunter Jones, Education & Human Ecology       
Robert Dahlberg-Sears, Music   
Rachel Gilfarb, Interdisciplinary               
Kyle Sozanski, Biological Sciences          
Katharine Garrity, Health & Rehabilitation Sciences          
Iz Stamler-Goody, Education & Human Ecology
Natalie Andras, Dentistry             
Chelsea Gilbert, Education & Human Ecology       
Allison Glasser, Public Health

Funding Period 1:

Sara Court,  Arts And Sciences
Ho-Chieh Lin, Education & Human Ecology
Hannah Gaston, Arts And Sciences
Danielle King, Education & Human Ecology
Brittany Fischer, Veterinary Medicine
Alexandra Cabanelas Bermudez, Arts And Sciences
Ryan Huston, Arts And Sciences
Tara Rodriquez, Administration Sciences
Heather Schier, Education & Human Ecology
Keira Hambrick, Humanities
Alonso Delgado, Administration Sciences
Hyejin Kim, Education & Human Ecology

Congratulations to the Career Development Grant recipients for the 21-22 Academic Year!

Funding Period 1:

Joseph Antonides, Education & Human Ecology
Sawyer Burly, Education & Human Ecology
Barabara Carruthers, Engineering
Yu-Ling Chen, Education & Human Ecology
Story Edison, Arts & Sciences
Heather Glon, Biological Sciences
Karis Inboden, Education & Human Ecology
Jerish Joyner Janaher, Agriculture
Megan Kilar, Education & Human Ecology
Amber Kurzen, Administration Sciences
Yifan Li, Arts & Sciences
Adrienne Oehlers, Arts & Sciences
Kimberley Scott, Health & Rehabilitation Science
Lawrence Stacey, Social & Behavioral Sciences
Carrie Anne Thomas, Education & Human Ecology
Jesse Vogel, Law
Rio Watanabe, Education & Human Ecology
Zhenjie Weng, Education & Human Ecology
Xiang Yu, Humanitites
Andrew Zeiser, Administration Sciences

Funding Period 2:

Kaitlin Baker, Architecture
Ashlee Burris, Public Health
Christian Casas, Arts & Sciences
Yu-Ling Chen, Education
Lydia Cornett, Art
Rachel Gilfarb, Arts & Sciences
Zachary Haverfield, Health & Rehabilitation Science
Emily Hruska, Arts & Sciences
Myung Kim, Education
Saesbyul Kim, Education & Human Ecology
Sanghee Lee, Administration Sciences
Tori Lones, Architecture
Cody Mansfield, Health & Rehabilitation Science
Bethany Martens, Education & Human Ecology
Balea Schumacher, Education & Human Ecology
Vyom Thakker, Engineering
Sarah Warner, Public Affairs
Christina Zachariadou, Dentistry

Funding Period 3:

A'Niyah Brown, Arts & Sciences
Minseok Choi, Education & Human Ecology
Bethany Frick, Arts & Sciences
Ju-A Hwang, Education & Human Ecology
Sungsik Kong, Biological Sciences
Nicole Martin, Health & Rehabilitation Science
Ana McPeek, Health & Rehabilitation Science
Brittney Mize, Pharmacy
Larissa Mulder, Music
Noor Murteza, Arts & Sciences
Michaela Neild, Arts & Sciences
Basar Ozbilen, Architecture
Tamara Roose, Education & Human Ecology
Yeohan Song, Business
Xiaoning Sun, Education & Human Ecology
Amanda Tobin, Arts & Sciences
Carol Wygant, Social Work
Yitong Xin, Social Work

Funding Period 4:

Jungmin Lee, Education & Human Ecology
Mariah Warner, Social & Behavior Science
Anthony Palmisno, Arts & Sciences
Hsiang Ling Wang, Education & Human Ecology
Rebecca Smith, John Glenn School, Public Affairs
Neal McKinney, Education
Szu Yu Lu, Education & Human Ecology
Shihij Takoo, Optometry
Fenfen Tang, Agriculture
Zhenjie Weng, Education & Human Ecology
Holly Paden, Education & Human Ecology
Wonjoon Cha, Education & Human Ecology
Cara Pannell, Human Ecology
Md Rejuan Haque, Interdisciplinary
Aram Yang, Engineering
Kameron Rinehart, Agriculture
Ayodeji Olugbuyiro, Humanities
Yu Ling Chen, Education & Human Ecology
Jaelene Loor Suche, Agriculture

Congratulations to the Career Development Grant recipients for the 20-21 Academic Year!

Funding Period 1:

Angela Harden, Biological Sciences
Nayeli Sanchez, Environment & Natural Sciences
Chase Novello, Environment & Natural Sciences
Kara Kaple-Walter, Nursing
Yahya Abudef, Engineering

Funding Period 2:

Nithya Sivashankar, Education & Human Ecology
Selasi Attipoe, Public Health
Grace Jue Yeon Kim, Education & Human Ecology
Joanne Vakil, Education & Human Ecology
Caroline Koncz, Arts & Sciences
Kaylyn Weisenburger, Arts & Sciences
Elizabeth Dion, Health & Rehab Sciences
Sarah Prieto, Arts & Sciences
John Bundschuh, Arts & Sciences
Jennifer McGibbon, Arts & Sciences
Rachel Williamson, Medical

Funding Period 3:

Yan Yuan, Nursing
Taylor Soto, Arts & Sciences
Tori DeScenza, Education & Human Ecology
Gina Gugliotta, Health & Rehab Sciences
TIna Reed, Social Work
Michael Bustamente, Public Affairs
Yesenua Alvarez Padilla, Social Work
Xinyue Lu, Education & Human Ecology
Rachel Scrivano, Social Work
Abigail Schranz, Social Work
Chelsea GIlbert, Education & Human Ecology
Xianhua Zai, Education & Human Ecology

Funding Period 4:

Sarah Stork, Humanities
Lisa Combs, Education & Human Ecology
Amanda Luff, Public Health
Jessica Blackburn, Medical
Tara Rodriguez, Social Work
Shay Valley, Education & Human Ecology
Veeramani Karuppchamy, Food Science & Technology
Margaret Schmiegelow, Arts & Sciences
Robert Dahlberg-Sears, Arts & Sciences

Congratulations to the Career Development Grant recipients for the 19-20 Academic Year!

Funding Period 1:

Kaitlyn Dye, Arts & Sciences
Angela Harden, Biological Sciences
Michaela King, Arts & Sciences
Preston Manwill, Pharmacy
Carolin Mueller, Arts & Sciences
Aaron Skinner, Environment & Natural Resources
Tiffany Steele, Education & Human Ecology
Meihui Zhang, Engineering

Funding Period 2:

Afsaneh Rezaei, Arts & Sciences
Joseph Smith, Arts & Scienes, 
Coralie Farinas, Agriculture
Laura Neese, Arts & Sciences
Anne Valauri, Education
Mikaela Haney, Social Work
Ratessiea Lett, Engineering
Mario DeGrandis, Humanitites
Tamara Roose, Education & Human Ecology

Funding Period 3:

Ashlea Braun, Health & Rehabilitation Sciences
Chieh-Ming Wu, Public Health
Megan Smith, Biological Sciences
Brianna Linne, Agriculture
Colleen Kron, Humanities
Shannon Thacker, Arts & Sciences
Malia Womack, Arts & Sciences
Audrey Braun, Arts & Sciences
Kendra Dickinson, Arts & Sciences
Maria Talarico, Engineering
Zachary Lahey, Arts & Sciences

Funding Period 4:

Shruthi Shetty, Pharmacy
Hochieh Lin, Education & Human Ecology
Jihyeon Choi, Education & Human Ecology
Minseok Choi, Education & Human Ecology
Alexandra Tuggle, Arts & Sciences
Tina Nguyen, Arts & Sciences
Ayodeji Olugbuyori, Arts & Sciences
Palmona Pinillos Chavez, Arts & Sciences
Shaadee Samimy, Arts & Sciences
Budinka Uskokovic, Arts & Sciences
Tyler Hallmark, Education & Human Ecology
Mael Glon, Biological Sciences
Fei Pei, Social Work
Ashley Ryder, Education & Human Ecology

Congratulations to the Career Development Grant recipients for the 18-19 Academic Year!

Funding Period 1:

Catalina Abad, Engineering
Rachel  Bican, Health & Rehabilitation Sciences
Paula Dalcin Martins, Arts And Sciences
Jenna DeCarlo, Social & Behavior Sciences
Brittney Keller-Hamilton, Public Health
Coleen  Thompson, Arts And Sciences
Xiaochen Zhang, Public Health

Funding Period 2:

Ayush Garg, Engineering
Eleanor Paynter, Humanities
Kendra Dickinson, Arts And Sciences
Jonathan Branfman, Humanities
Erin Allen, Music
Julie Dentzer, Humanities
Diana Messer, Medical
Benjamin Kenzer, Arts And Sciences
Hochieh Lin, Education & Human Ecology
Paula Lado, Arts And Sciences
Yanan  Zhao, Education & Human Ecology
Mark Hoff, Humanities
Hope Wilson, Arts And Sciences
Julia Mazzarella, Health & Rehabilitation Science
Elizabeth Schmidt, Health & Rehabilitation Science

Funding Period 3:

Tiara DeGuzman, Education & Human Ecology
Jared Jones, Arts And Sciences
Kimberley Scott, Health & Rehabilitation Science
Colin Wood, Music
Ehsan Estiri, Humanities
Afsaneh Rezaei, Arts And Sciences
Colleen Kron, Humanities
Hui Jeong Ha, Engineering
Kanwalpreet Kaur, Pharmacology

Funding Period 4:

Sarah Anderson, Health & Rehab Sciences
Ekaterina But, Humanities
Emma Cobb, Humanitites
Gavin Johnson, Arts & Sciences
Rongkun Liu, Environment & Nat Res
Sara McGuire, Arts & Sciences
Maureen Mytril, Education & Human Ecology
Alana Telesman, Education
Joanna Toy, Humanitites
James Wright, Environment & Nat Res
Enrico Zammarchi, Arts & Sciences

Congratulations to the Career Development Grant recipients for the 17-18 Academic Year!

Funding Period 1:

Aysenur Dal, Arts and Sciences
Leiah Groom, Education & Human Ecology
Sanja Kadric, Arts and Sciences
KyongWeon Lee, Social Work
Rachel Tatarski, Health & Rehabilitation Sciences
Yao Wan, Biological Sciences
Anne Witzky, Arts and Sciences
Enrico Zammarchi, Arts and Sciences

Funding Period 2:

Jonathan Branfman, Humanities
Leslie Carson, Social Work
Kendra Dickinson, Arts and Sciences
Devin Ensz, Arts and Sciences
Kevin Galiano, Arts and Sciences
Ayush Garg, Engineering
Kyong Ha, Education and Human Ecology
Sarah Huber, Administration Sciences
Alexandra Kuzmishin, Arts and Sciences
Scott Martin, Arts and Sciences
Nall Moonilall, Environment & Natural Resources
Yang Shi, Education & Human Ecology
Anne Valauri, Education & Human Ecology
Jamin Wieringa, Arts and Sciences

Funding Period 3:

Barbara Betz, Arts and Sciences
Nivedita Bhaktha, Education & Human Ecology
Samir Chowdhury, Math & Physical Sciences
Ariel Cooper, Business
Mark Hoff, Arts and Sciences
Jared Jones, Humanities
Lisa Juckett, Social Work
Maureen Myrtil, Education & Human Ecology
Oneya Okuwobi, Arts and Sciences
Cornelia Peterson, Optometry
Marissa Renardy, Arts and Sciences
Suzannah Showler, Arts and Sciences
Christine Stamper, Education & Human Ecology
Lyndsey Vader, Arts and Sciences
Chang Xu, Administration Sciences

Funding Period 4:

Ali Aenehzodaee, Arts and Sciences
Ethan Brauer, Arts and Sciences
Mary Cole, Social & Behavior Sciences
Kelly Crowe, Biological Sciences
Prutha Deshpande, Social & Behavior Sciences
Tania Espinales Correa, Arts and Sciences
James Evans, Education & Human Ecology
William Fagan, Engineering
Mackenzie Hannum, Agriculture
Jess L.R. Holler, Humanities
Elizabeth Hoskins, Arts and Sciences
Walaa Hussein, Agriculture
Christopher Jeansonne, Arts and Sciences
Rachel Rickard, Education & Human Ecology
Sally Sharrow, Architecture
Preeti Singh, Arts And Sciences
Yao Wan, Biological Sciences
Yifan Xu, Arts And Sciences